Recenzja „Na południe od granicy, na zachód od słońca” – H. Murakami

Autor: Haruki Murakami
Tytuł: Na południe od granicy, na zachód od słońca
Wydawnictwo: Muza

Layout 1

Dużo słyszałam o książkach Murakamiego, ale nigdy nie miałam okazji nic z nich przeczytać. Do czasu, aż wybrałam się w dłuższą podróż pociągiem i przyjaciółka wyciągnęła ze swojej biblioteczki „Na południe od granicy, na zachód od słońca”. Bez większego przekonania wzięłam ją w podróż.

Haruki Murakami to japoński pisarz, eseista i tłumacz literatury amerykańskiej. Ukończył dramat klasyczny na Wydziale Literatury Uniwersytetu Waseda w Tokio. Pierwszą swoją powieść wydał w wieku 30 lat a następne jego książki tylko ugruntowały jego pozycję jako pisarza a także przyniosły mu sławę na zachodzie, głównie w Stanach Zjednoczonych.

„Na południe od granicy, na zachód od słońca” jest książką o mężczyźnie, który nie może znaleźć sobie odpowiedniej kobiety a wszystkie kolejne porównuje do swojej pierwszej miłości. Jest to dziewczyna z czasów szkolnych, z którą długo się przyjaźnił i której nigdy nie wyznał miłości. Od czasu, gdy kontakt z dziewczyną się urywa, chłopak zaczyna szukać sobie nowej miłości, jednak żadna nie jest na tyle idealna jak ta pierwsza, jedyna.

Murakami stworzył bardzo ciekawą powieść, w której nic nie jest oczywiste i wszystko jest tajemnicą. Główny bohater jest bardzo ciekawą postacią a jego wybranki są nietypowymi kobietami. Za każdym razem miłość do niego zmienia je diametralnie. „Na południe od granicy, na zachód od słońca” to bardzo ciekawa powieść psychologiczna o miłości, tej nieidealnej, kiepskiej, czasami nawet wyniszczającej. Pokazuje, jak bardzo dawna miłość potrafi zatruć nam życie i jak często drugi człowiek nie potrafi się na nowo zakochać.

Niebawem skuszę się na kolejną powieść Murakamiego, chociaż jeszcze nie wiem na którą. Myślę, że warto przeczytać w swoim życiu chociaż jedną książkę tego autora.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s