Recenzja „Drzazga” – Ewa Nowak

Autor: Ewa Nowak
Tytuł: Drzazga
Wydawnictwo: Egmont Polska

img_0685_got

Pierwszą książkę Ewy Nowak przeczytałam w liceum i bardzo mi się spodobała. Jestem osobą, która bardzo lubi czytać powieści dla dzieci i młodzieży, które nie zawsze poruszają tematykę skierowaną jedynie dla młodszych czytelników. Ostatnio wykupując pakiet Legimi postanowiłam „nadrobić” kilka powieści z serii „Miętowej” i zaczęłam czytać „Drzazgę”.

Jest to powieść o dwóch siostrach – młodszej Marcie i starszej Jagnie, które po rozwodzie rodziców mieszkają z mamą. Siostry już od pierwszych stron nienawidzą siebie nawzajem i każda ma do tego dobry powód. Marta, ułożona uczennica gimnazjum, wzorowa, idealna córka, ulubienica matki, która jest jej autorytetem i postępuje tylko według jej nakazów. Jagna to zupełne przeciwieństwo siostry, jest przebojowa, lubiana w szkole, jednak z nauką jej trochę nie po drodze. Wbrew pozorom to na Marcie leży obowiązek dopilnowania starszej siostry, która jest niesforna i zawsze wszystkim dokucza a jej jedynym hobby jest rozpoczynanie wciąż nowych awantur z matką.

Książka jest pisana z perspektywy Marty, młodszej siostry, dlatego od początku byłam nastawiona negatywnie do drugiej siostry Jagny, która wydaje się złośliwa, niedobra, wredna. Z czasem jednak zaczęłam widzieć w Marcie wady a nawet zachowanie Jagny odbierać jako obronę wobec reszty rodziny. Dlaczego? „Drzazga” porusza tematykę faworyzowania przez rodzica jednego dziecka.

Jagna od początku ma gorzej, nie spełnia oczekiwań matki, która nie chce nawet z nią mieszkać. To bardzo smutna powieść, przeplatana historiami miłosnymi jednej z sióstr. Pokazuje rywalizacje dzieci w rodzinie, niesprawiedliwość rodziców, niespełnione oczekiwania wobec dzieci. Marta długo nie jest świadoma tego, że to ona jest ulubienicą matki i to Jagna przeżywa prawdziwe piekło. Gdy uświadamia sobie dramat siostry, zaczyna się buntować, przeciwstawiać matce oraz walczyć o dobre relacje w rodzinie.

Polecam wszystkim książkę, myślę, że warto czasami poświęcić chwilę na lektury dla dzieci i młodzieży. Ja ostatnio robię to coraz częściej :).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s